Blog
Taksi Plakası Fiyatları

Taksi Plakası Fiyatları

Taksi plakası kiralayarak kazanç elde etmek özellikle herhangi bir iş yeri açmak için yeterli bilgi, deneyim ve donanım bulunmuyorsa birçok kişi için mantıklı bulunmaktadır. Taksi plakası satın almak için İstanbul’da yaklaşık olarak 1,5 milyon TL civarlarında bir parayı gözden çıkarmak gerekir. Son zamanlarda über taksiler nedeniyle plaka alımlarında ve kiralama işlemlerinde fiyat düşüşü meydana gelmektedir.

İstanbul’da Taksi Plakası Fiyatları Ne Kadardır?

Türkiye’de en çok taksi plakası İstanbul’da bulunmaktadır. Plaka fiyatları hakkında bilgi verirken de İstanbul’u odak olarak alacağız. Taksi Plakası satın almak isteyenler kısa bir süre önce 1 milyon 680 TL ödeme yaparken, über taksilerle ilgili yaşanan gelişmelerden sonra fiyatlarda hızlı bir düşüş yaşanmıştır. Taksi plakası fiyatları yaklaşık 100 bin TL civarında bir değer kaybetmiştir.

Taksi plakası satın alım fiyatları İstanbul için şu anda 1.5 milyon TL seviyelerindedir. Plaka sahiplerinin en büyük eğilimleri plakalarını aracı bir kuruma kiralayıp, diğer tüm işlemlerden uzak kalmaktır. Yalnızca elde ettiği gelirinin vergisini ödemektedirler.

Taksi plakası sahiplerinin kiralama için anlaştıkları kurumlar galericiler/oto center kurumları olmaktadır. Bu kurumlara kiralama yapıldığında masraflar aracılara ait olacağından ötürü normalde şoföre verecekleri fiyattan daha düşük bir miktar söz konusudur.

Direkt olarak taksi şoförlerine kiralama yapan plaka sahipleri İstanbul’da bunun için 7 bin-8 bin TL civarında bir kira ücreti istemektedirler. Bu durumda aracın vergisi, sigortası ve bakım masrafları plaka sahiplerine ait olur. Ayrıca şoförler de sigortalı olarak çalıştırılmalıdır. Bu gibi durumlarla uğraşmak istemeyen plaka sahipleri ise tüm sorumlulukları ve diğer işlerle ilgili durumları aracılara bırakır. Kendileri sadece onlara verilecek olan standart plaka kiralama ücretini alırlar.

Plaka Kiralamanın Günlük Ücreti Ne Kadardır?

Taksi plakası kiralamak için galericiler ve oto center kurumları genellikle tanıdıkları ve güvendikleri taksi durakları ile anlaşmaktadırlar. Taksi durağı sahipleri plaka kiralama ücreti olarak İstanbul’da aracı kurumlara yaklaşık olarak 8 bin TL ödemektedirler.

Taksi şoförleri günlük kazançlarının yaklaşık 200 TL kadarını taksi durağı sahibine veya aylık olarak galeriye vermelidirler. Her durağa ve galeriye göre ücretler değişebilir  Aynı zamanda aracın yakıt masrafı da şoföre aittir. Standart ücretin dışında kazanılan para taksi şoförüne kalır.

Plaka fiyatları İstanbul, İzmir, Ankara ve diğer iller için farklılık gösterecektir. Belirtilen ücretler İstanbul için geçerlidir. Aynı zamanda yalnızca il de değil, durağın bulunduğu ilçe, çalışma saatleri, aracı kurum da kiralama fiyatlarını etkilemektedir.

Taksi şoförleri için en karlı plaka kiralama direkt plaka sahibi ile yapılmaktadır. Bu şekilde günlük kazançlarından komisyon ücreti vermek zorunda kalmazlar. Taksi plaka kiralama işlemleri günümüzde karlı ve iyi kazanç getiren işlerden biri olarak değerlendirilir. İşlemlerin güvenilir ve tanıdık insanlarla gerçekleştirilmesi özellikle ödemeler açısından büyük önem taşır.